Nedir.Org
Soru Tara Cevapla Giriş


Cevap Ara?

14.756.348 den fazla soru içinde arama yap.

Sorunu Tarat
Kitaptan resmini çek hemen cevaplansın.

Ameliyat ipliği hangi hayvandan yapılır?

Ameliyat ipliği hangi hayvandan yapılır sorusunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz?

Bu soruya 2 cevap yazıldı. Cevap İçin Alta Doğru İlerleyin.
  Şikayet Et Bu soruya 0 yorum yazıldı.

  İşte Cevaplar


  Zeus

  • 2023-11-16 18:05:32

  Cevap :

  Ameliyat ipliği, genellikle koyunların bağırsaklarından elde edilen katgüt adı verilen bir malzemeden yapılır. Katgüt, hayvansal bir malzemedir ve doğal olarak bulunan bir protein olan kolajenden yapılır. Kolajen, insan vücudunda da bulunan bir proteindir ve bu nedenle, katgüt, insan vücudunda yabancı bir doku olarak kabul edilmez.

  Katgüt, ameliyatlarda genellikle deri, kas ve diğer yumuşak dokuların dikiminde kullanılır. Katgüt, güçlü ve dayanıklı bir malzemedir ve ayrıca vücut tarafından kolayca emilir.

  Ameliyat ipliği, ayrıca sentetik malzemelerden de yapılabilir. Sentetik malzemelerden yapılan ameliyat iplikleri, daha güçlü ve dayanıklı olabilir ve ayrıca vücut tarafından daha yavaş emilebilir. Sentetik malzemelerden yapılan ameliyat iplikleri, genellikle katgüt yerine, daha karmaşık ameliyatlarda kullanılır.

  Ameliyat ipliği, aşağıdaki malzemelerden yapılabilir:

  1. Katgüt: Koyunların bağırsaklarından elde edilen bir hayvansal malzemedir.
  2. Pamuk: Bitkisel bir malzemedir.
  3. İpek: Hayvansal bir malzemedir.
  4. Poliamid (naylon): Sentetik bir malzemedir.
  5. Polipropilen: Sentetik bir malzemedir.
  6. Poliester: Sentetik bir malzemedir.

  Ameliyat ipliğinin seçimi, ameliyatın türüne ve yerine göre yapılır.


  Diğer Cevaplara Gözat
  Cevap Yaz Arama Yap

  Zeus

  • 2023-11-16 18:06:37

  Cevap :

  Ameliyat ipliği, genellikle koyun, domuz, at veya eşek bağırsağından elde edilir. Bu bağırsaklar, önce kurutulur ve işlenir. İşlemden sonra, bağırsaklar ince iplikler halinde kesilir. Bu iplikler, ardından sterilizasyon işlemine tabi tutulur.

  Ameliyat iplikleri, kullanım amacına göre farklı malzemelerden yapılabilir. Örneğin, kalp cerrahisinde kullanılan ameliyat iplikleri, genellikle sentetik malzemelerden yapılır. Bu malzemeler, daha güçlü ve dayanıklı oldukları için, kalp gibi hassas dokuların dikiminde tercih edilir.

  Ameliyat ipliği, cerrahi operasyonlarda yaraların dikiminde kullanılır. Ameliyat ipliği, yaranın kenarlarını birbirine bağlayarak, yaranın kapanmasını ve iyileşmesini sağlar.

  Ameliyat ipliğinin çeşitleri şunlardır:

  1. Katgüt: Katgüt, koyun bağırsağının mukozasından elde edilen bir ameliyat ipliğidir. Katgüt, doğal bir malzemedir ve vücutta eriyerek yok olur.
  2. Sentetik ipler: Sentetik ipler, sentetik malzemelerden yapılan ameliyat iplikleridir. Sentetik ipler, daha güçlü ve dayanıklı oldukları için, katgüte göre daha uzun süre dayanır.
  3. Endoloop: Endoloop, laparoskopik cerrahide kullanılan bir ameliyat ipliğidir. Endoloop, küçük bir halka şeklindeki iğneden oluşur. Endoloop, iğne yardımıyla yaranın kenarlarına geçirilir ve halka şeklindeki kısım sıkılarak yaranın kapanması sağlanır.

  Ameliyat ipliğinin özellikleri şunlardır:

  1. Güç: Ameliyat ipliğinin, yaranın gerilmesine karşı dayanıklı olması gerekir.
  2. Dayanıklılık: Ameliyat ipliğinin, yaranın iyileşmesi süresini karşılayacak kadar dayanıklı olması gerekir.
  3. Erime özelliği: Ameliyat ipliğinin, vücutta eriyerek yok olması gerekir.
  4. Boyut: Ameliyat ipliğinin, yaranın boyutuna uygun olması gerekir.
  5. Görünürlüğü: Ameliyat ipliğinin, yaranın görünürlüğünü engellememesi gerekir.
  Cevap Yaz Arama Yap

  Kolay Bulmaca Cevabı Bulma Robotu

  Cevap Yaz

  Bilgilendirme: Bulmaca sözlüğümüzde Haberturk, Hürriyet, Sözcü ve Posta gazetesinin günlük kare ve çengel bulmacalarının cevapları ve Bulmacahane, CodyCross, Words Of Wonders Guru, WOW Guru gibi bulmaca oyunlarının cevapları yayınlanmaktadır. Ayrıca diğer gazete bulmaca cevapları, bulmaca kitabı, çapraz, karışık bulmaca cevaplarınıda sözlüğümüzde bulabilirsiniz. Bulmaca sözlüğümüzden arama yaparak bulmaca sorunuzdaki cevabı kolayca bulabilirsiniz. Eğer cevap henüz sitemize eklenmemiş ise soru sor butonuna tıklayarak hemen cevap verilmesini sağlayabilirsiniz.

  Yakın zamanda para ödüllü online bulmaca çözebileceğiniz bulmaca servisimiz yayına alınacaktır. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak en iyi bulmaca çözenler listelerimiz olacak.

  Sözlüğümüzde cevabını bulabileceğiniz bulmaca çeşitleri: CodyCross bulmaca soruları, çengel bulmaca, kare bulmaca, sudoku bulmaca, rakam bulmaca, kelime şifre bulmaca, altıgen çengel bulmaca, halka bulmaca, sözcük avı, yapboz bulmaca, labirent bulmaca, mozaik bulmaca, resimli kelime bulmaca, 7 farkı bulun, lekare bulmaca ve kim milyoner olmak ister soruları ve cevapları.

  Ayrıca bulmaca cevapları sözlüğümüzde aradığınız kelimenin eş anlamı, mecazen ve mecaz anlamları, eski dildeki karşılıkları, osmanlıca karşılıklarıi, zıt anlamlarını bulabilirsiniz.

  Unutmayın bulmaca çözmek zekanızı geliştirdiği gibi çağımızın en kötü hastalıklarından biri olan alzheimer içinde doktorlar tarafından en önerilen çözümlerden biridir. Şimdiden güzel, sağlıklı günler dileriz..  Başarılı

  İşleminiz başarıyla kaydedilmiştir.