Nedir.Org
Nedir.Org Giriş
Soru Tarat
Kitaptan resmini çek hemen cevaplansın.
19446

 • Tarih
 • 1 yıl önce
 • 1 Cevap
 • 250058 Kez

Çaka beyliği nerede kurulmuştur

Çaka beyliği nerede kurulmuştur

Soru Ara?

4.264.796 den fazla soru içinde arama yap.

Verilmiş Cevaplar


muzur06

 • 2020-11-16 10:17:43

Cevap : Çaka beyliği nerede kurulmuştur sorusunun cevabı

Çaka Beyliği 1081 yılında İzmirde kurulmuş olup kurucusunun ismi Çaka Beydir. İlk Türk denizci devlet olması ile bilinir.

Çaka Bey ilk Türk denizcisi olma unvanına sahiptir.

Çaka Bey Bizans'a karşı başarılı mücadeleler vermiştir. Ancak bu mücadelelerden biri esnasında Bizans tarafından esir alınmıştır. Sonrasında ise Bizans'ın elinden kaçmayı başarmıştır. İzmir'de 1081 yılında kendi ismini verdiği bir beylik kurmuştur.

Çaka Bey İzmir bölgesinde çok kısa sürede büyük bir donanma kurmuştur. Bunun akabinde Midilli, Rodos ve Sakız adalarını ele geçirmiştir. Bunun ardından İstanbul'u ele geçirmek için Türkiye Selçuklu Devleti ve Peçenek Türkleri ile ittifak kurmuştur. Bunun ardından Bizans İmparatorluğu Türkiye Selçuklu Hükümdarı ve aynı zamanda Çaka Bey'in damadı olan I. Kılıç Arslan'ı Çaka Bey'e karşı kışkırtmıştır.

Kılıç Arslan Bizans'ın kışkırtmalarından sonra Çaka Bey'i öldürmüştür. Bu karışıklık sonunda Bizans İzmir'i tekrar ele geçirip Çaka Beyliğine 1093 yılında son vermiştir. 

Çaka Beyliği 1081 yılında kurulmuş sonrasında Çaka Bey'in damadı tarafından öldürülmesinin ardından 1093 yılında dağılmıştır. 1. Haçlı seferi döneminde beylik yıkılarak topraklar Bizans'ın eline geçmiştir.

Özellikleri

Türk tarihindeki ilk donanmayı kurmuştur.

Türk tarihindeki ilk tersaneyi kurmuştur.

Türk tarihindeki ilk Türk deniz zaferi olan Koyun Adaları Savaşını 19 Mayıs 1090'da kazanmıştır.

Çaka Bey ilk Türk Amirali unvanına da sahiptir.

Not: Çaka Beyliği 16-17 yıl boyunca faaliyet göstermiştir. Bu sürede çoğunlukla denizcilik ile uğraşılmıştır. Bu nedenle tarihi yapılardan söz edilemez.

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569
Bilgilendirme: 2022 yılı YKS, AÖF, AUZEF, ATA-AÖF, AÖL, LGS, AÖO, AÖIHL-MAÖL, YDS, TUS, MSÜ, ALES, KPSS, İSG, YKS, DGS, EUS, TYT, AYT sınav takvimleri belli olmuştur.
Tarih Bölümü Yeni Sorular
 1. "Kavimler Göçü'nden sonra 476 tarihinde Batı Roma Impa- ratorluğu yıkılmış ve Avrupa'da büyük bir otorite boşluğu ortaya çıkmıştır. Daha sonraki dönemlerde ise Avrupa'da Frank, Vizigot, Ostrogot, Sakson gibi Germen krallıkları kurulmuştur. Bu krallıklar etkili olamamışlar sonuç olarak Avrupa'nın birçok bölgesinde feodalite anlayışı ortaya çık- Orta Çağ Avrupa'sında yaşanan bu gelişmelerin aşa- ğıdakilerden hangisine ortam hazırladığı söylenebilir?
 2. Onun düşüncesine göre dünyanın şekli küreye benziyor sa bir noktadan başlayıp sürekli aynı yöne gidilirse başında noktaya geri dönülür diyen bilim insanı kimdir?
 3. I.Dünya Savaşı sırasında İtilaf Devletleri arasında yapılan gizli antlaşmalarla Boğazlar, Doğu Trakya'nın bir bölümü ve Doğu Anadolu Rusya'ya verilmesine karşın Mondros Ateşkes Antlaşması'nda böyle bir hüküm yer almamıştır. Bu durumun sebebi aşağıdakilerden hangisidir? a. Boş Bırak b. Ingiltere ve Fransa'nın Rusya'dan çok italya'nın dostluğuna önem vermesi c. italya'nın Libya'ya asker çıkarması d. Türklerin Çanakkale Cephesi'nde başarılı olması e. Rusya'nın Birinci Dünya Savaşı'ndan çekilmesi f. Yunanistan'ın itilaf Devletleri yanında savaşa girmesi Sonraki sayfa hp
 4. Aşağıdakilerden hangisi, II. Meşrutiyet dönemi olaylarından biri değildir? a. I.Balkan savaşı b.Yunanistan bağımsızlığını ilan etti. c.I.Balkan Savaşı. d. Oniki ada italyanlara bırakı
 5. Haçlı seferlerinin dini nedenleri ve dini sonuçları nelerdir?
 6. Mondros ateşkes antlaşmasından sonra işgalci devletlere karşı tepki olarak ortaya çıkan direniş kuruluşu aşağıdakilerden hangisidir?
 7. Hangisi mısırda kurulmuş ilk Müslüman Türk devletlerinden değildir
 8. Fransa'da yaşayan ................................ 1783'te ilk defa balonla uçmayı başardılar.
 9. Feodalizmde ne ne kadar ve kimin için üretilecek soruları aşağıdaki uygulamalardan hangisi ile çözüme kavuşturulmuştur?
 10. Mustafa Kemal Paşa’nın Millî Mücadele’nin ilk yıllarında aşağıdakilerden hangisini amaçladığı söylenemez?
Paylaş

Aşağıdaki kodu arkadaşına gönder.

Nedir.Org

Soru Tarat
Kitaptan sorunun resmini çek hemen cevaplansın.

Başarılı

İşleminiz başarıyla kaydedilmiştir.

Başarılı..