Nedir.Org
Soru Tara Cevapla Giriş


Sorunu Tarat
Kitaptan resmini çek hemen cevaplansın.
19446

 • Tarih
 • 1 yıl önce
 • 1 Cevap
 • 250162 Kez

Çaka beyliği nerede kurulmuştur

Çaka beyliği nerede kurulmuştur

Bu soruya 1 cevap yazıldı. Cevap İçin Alta Doğru İlerleyin.
  Şikayet Et Bu soruya 0 yorum yazıldı.

  İşte Cevaplar


  muzur06

  • 2020-11-16 10:17:43

  Cevap : Çaka beyliği nerede kurulmuştur sorusunun cevabı

  Çaka Beyliği 1081 yılında İzmirde kurulmuş olup kurucusunun ismi Çaka Beydir. İlk Türk denizci devlet olması ile bilinir.

  Çaka Bey ilk Türk denizcisi olma unvanına sahiptir.

  Çaka Bey Bizans'a karşı başarılı mücadeleler vermiştir. Ancak bu mücadelelerden biri esnasında Bizans tarafından esir alınmıştır. Sonrasında ise Bizans'ın elinden kaçmayı başarmıştır. İzmir'de 1081 yılında kendi ismini verdiği bir beylik kurmuştur.

  Çaka Bey İzmir bölgesinde çok kısa sürede büyük bir donanma kurmuştur. Bunun akabinde Midilli, Rodos ve Sakız adalarını ele geçirmiştir. Bunun ardından İstanbul'u ele geçirmek için Türkiye Selçuklu Devleti ve Peçenek Türkleri ile ittifak kurmuştur. Bunun ardından Bizans İmparatorluğu Türkiye Selçuklu Hükümdarı ve aynı zamanda Çaka Bey'in damadı olan I. Kılıç Arslan'ı Çaka Bey'e karşı kışkırtmıştır.

  Kılıç Arslan Bizans'ın kışkırtmalarından sonra Çaka Bey'i öldürmüştür. Bu karışıklık sonunda Bizans İzmir'i tekrar ele geçirip Çaka Beyliğine 1093 yılında son vermiştir. 

  Çaka Beyliği 1081 yılında kurulmuş sonrasında Çaka Bey'in damadı tarafından öldürülmesinin ardından 1093 yılında dağılmıştır. 1. Haçlı seferi döneminde beylik yıkılarak topraklar Bizans'ın eline geçmiştir.

  Özellikleri

  Türk tarihindeki ilk donanmayı kurmuştur.

  Türk tarihindeki ilk tersaneyi kurmuştur.

  Türk tarihindeki ilk Türk deniz zaferi olan Koyun Adaları Savaşını 19 Mayıs 1090'da kazanmıştır.

  Çaka Bey ilk Türk Amirali unvanına da sahiptir.

  Not: Çaka Beyliği 16-17 yıl boyunca faaliyet göstermiştir. Bu sürede çoğunlukla denizcilik ile uğraşılmıştır. Bu nedenle tarihi yapılardan söz edilemez.
  Soru Sor
  Aradığın cevap bu değil mi sor hemen yanıtlayalım.

  Soru Ara?

  4.264.796 den fazla soru içinde arama yap.

  Cevap Yaz

  Bilgilendirme: 2022 yılı YKS, AÖF, AUZEF, ATA-AÖF, AÖL, LGS, AÖO, AÖIHL-MAÖL, YDS, TUS, MSÜ, ALES, KPSS, İSG, YKS, DGS, EUS, TYT, AYT, ADES, ADB, Amatör Denizcilik Eğitimi Sınav takvimleri belli olmuştur.
  Başarılı

  İşleminiz başarıyla kaydedilmiştir.

  Başarılı..
  Kopyalandı..