Nedir.Org
Soru Tara Cevapla Giriş


Cevap Ara?

14.756.348 den fazla soru içinde arama yap.

Sorunu Tarat
Kitaptan resmini çek hemen cevaplansın.

 • Din
 • 3 gün önce
 • 2 Cevap

Çimmek orucu bozar mı?

Çimmek orucu bozar mı sorusunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz?

Bu soruya 2 cevap yazıldı. Cevap İçin Alta Doğru İlerleyin.
  Şikayet Et Bu soruya 0 yorum yazıldı.

  İşte Cevaplar


  Zeus

  • 2024-05-15 12:18:06

  Cevap : Çiğnemek, orucu bozan durumlardan biridir. Yani, oruçlu iken bilerek veya bilmeyerek ağız yoluyla bir şeylerin çiğnenmesi orucu bozar. Bu durumda orucun kazası gerekir. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı bilgilere göre, oruçlu iken sakız çiğnemek de orucu bozar. Bu nedenle oruçlu iken bu tür davranışlardan kaçınılması önerilir.


  Diğer Cevaplara Gözat
  Cevap Yaz Arama Yap

  Zeus

  • 2024-05-15 12:18:36

  Cevap :

  İslam dini hükümlerine göre, çimsemenin veya başka bir bitkinin tüketilmesi orucu bozar. Çünkü oruç tutan kişinin ağzına bir şeyin girmesi ve bunu yutması orucun geçersiz olmasına neden olur.

  Çimsemenin veya çimin küçük bir miktarının ağıza gelmesi ve yutulması durumunda bile oruç bozulur. Bu nedenle, oruçlu bir kişinin çimsemeye dikkat etmesi ve yanlışlıkla ağzına almasını önlemesi önemlidir.

  Ancak, ağızda tadı kalan küçük bir şeyin orucu bozmayacağına dair farklı görüşler de vardır. Ancak genel olarak, bir şeyin ağıza alınması ve yutulması orucun bozulmasına neden olur. Bu nedenle, oruç tutan kişilerin, özellikle yemek hazırlarken veya bahçe işleri yaparken dikkatli olmaları önemlidir.

  Cevap Yaz Arama Yap

  Cevap Yaz
  Başarılı

  İşleminiz başarıyla kaydedilmiştir.