Nedir.Org
Soru Tara Cevapla Giriş


Sorunu Tarat
Kitaptan resmini çek hemen cevaplansın.
3240

Halk edebiyatında aşk, özlem gibi duygusal konuları işleyen şiir türü bulmaca

Bulmacada Halk edebiyatında aşk, özlem gibi duygusal konuları işleyen şiir türü sorusunun 9 harfli cevabı nedir?

Bu soruya 1 cevap yazıldı. Cevap İçin Alta Doğru İlerleyin.
  Şikayet Et Bu soruya 0 yorum yazıldı.

  İşte Cevaplar


  Zeus

  • 2022-06-23 11:16:20

  Cevap :
  Bulmacada 'Halk edebiyatında aşk, özlem gibi duygusal konuları işleyen şiir türü' nedir sorusunun cevabı:
  Kare ve çengel bulmacada sorulan 'Halk edebiyatında aşk, özlem gibi duygusal konuları işleyen şiir türü' sorusunun yanıtı 9 harflidir ve cevaba ise GÜZELLEME yazabilirsiniz.


  Diğer cevaplar:
  GÜZELLEME kelimesinin eş anlamlıları..
  1. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 3 harfli ise cevaba Şen yazabilirsiniz.
  Sözlükte GÜZELLEME Nedir:

  Güzelleme, Aşık Halk Edebiyatı'nda kullanılan; konusu aşk ve sevgi olan lirik şiirlere verilen ad. Güzellemeler, semai ya da koşma nazım biçimleriyle yazılırlar.
   
  Güzellemeler coşku ve övgü içerikli şiirlerdir. Sevilen kişilere veya varlıklara karşı olan bağlılığı ifade etmek için yazılırlar. Güzellemelerde ele alınan konular ayrı ayrı ya da birlikte ele alınabilir.[1] Özele indirgendiğinde, temel güzelleme temleri: bir kadına, at gibi Türk kültüründe önemli yeri olan hayvan ya da varlıklara, doğaya... duyulan sevgidir. Bunun yanında güzellemeler özlem gibi düşünsel-estetik konuları da işler. Güzellemeler halk edebiyatında en çok tercih edilen türlerdendir. Bugün güzellemeler anlamsal boyutta özellikle adlandırma bazında modern edebiyata da tesir etmiştir. Örneğin Tuna'yı anlatan bir seyahat kitabına Tuna Güzellemesi[2] adı verilirken, İkinci Yeni şiirinin temsilcilerinden Cemal Süreya'nın anlam bakımından güzellemeye yaklaşan bir şiirinin adı da güzelleme[3]dir. Güzelleme yalnızca koşma biçimine mensup şiirler için kullanılan bir tabir olmayıp, anlamsal bir içeriği vardır. Bunun için güzelleme konularını işleyen semailer de güzelleme olarak değerlendirilir.[4] Güzelleme türünün en önemli temsilcisi olarak lirik söyleyişleriyle 17. yüzyıl halk ozanı Karacaoğlan kabul edilmektedir.[5] Karacaoğlan'dan örnek bir güzelleme incelersek:  Güzelleme Örnekleri

  Kömür gözlüm ne salının karşımda,
  Gündüz hayalimde, gece düşümde.
  Bir güzelin sevdası var başımda,
  Yar sevdası çetin olur yaradan.[5]

  Görüldüğü gibi bu şiirde ozan yârini ne kadar sevdiğini lirik bir söylemle dile getirmiştir. İşte güzellemeler, anlatılan duyguyu lirik bir biçimde övgüyle anlatan Türk halk şiiri ürünleridir.

  Nasıl vasfedeyim güzelim seni
  Rumeli Bosna’yı değer gözlerin
  Dünyaya gelmemiş eşin akranın
  İzmir’i Konya’yı değer gözlerin

  Kimsede görmedim sendeki nazı
  Tunus Tırablus Mısır Hicaz’ı
  Kars’ı Kağızman’ı Acem Şiraz’ı
  Girid’i Yanya’yı değer gözlerin

  Yüzünde görünür Yusuf nişanı
  Yüzünü görenler çeker efganı
  Büsbütün Gürcistan Erzurum Van’ı
  Belh-i Buhaça’yı değer gözlerin

  Ruhsatı’m eyledim senin de mehdin
  Al yanaktan bir buse ver himmetin
  Yüzbin saraf gelse bilmez kiymetin
  Âhirî dünyaya değer gözlerin
  Ruhsati  Güzellemelerin kafiye şeması

  abab / cccb / dddb / eeeb
  veya
  abcb / cccb / dddb / eeeb
  veya
  aaab / cccb / dddb / eeeb  Kaynakça

   1.^ Feride Turan. "Türk Şiirinde Kullanılan Nazım Şekilleri ve Türleri". ss. 25. Erişim tarihi: 2011-10-5.
   2.^ Haluk Dursun (2004). Tuna Güzellemesi. Kubbealtı Yayınları. ISBN 9757663999, 9789757663997. Erişim tarihi: 2011-10-5.
   3.^ "Güzelleme". Erişim tarihi: 2011-10-5.
   4.^ Cemal Süreya Şiirinde Geleneğin Görünüşü. Dergâh. 2000. ss. 87.
   5.^ a b "Aşık Edebiyatı Nazım Biçimleri". Erişim tarihi: 2011-10-5.  Daha detaylı bilgi almak isterseniz sizi buraya alalım:
  Bknz: GÜZELLEME
  İlgili bulmaca soruları:
  1. halk edebiyatında aşk özlem gibi duygusal konuları işleyen şiir türü
  Online Bulmaca Çöz (Günlük)

  Kolay Bulmaca Cevabı Bulma Robotu

  Peki belli bir mantığa göre hazırlanmış bu resimde sizce soru işaretinin yerine aşağıdaki seçeneklerden hangisi gelmeli?
  Öncelikle 1. ve 2. satıra dikkatlice bakın. Her iki satırında 3 aynı şeklin farklı varyasyonlarından oluştuğu görülmektedir. 3. satırda eksik olan şekil A şıkkında mevcuttur. Toplamda 3 farklı şekil 9 kare içinde dolaşmaktadır.

  Soru Ara?

  4.264.796 den fazla soru içinde arama yap.

  Cevap Yaz

  Bilgilendirme: Bulmaca sözlüğümüzde Haberturk, Hürriyet, Sözcü ve Posta gazetesinin günlük kare ve çengel bulmacalarının cevapları ve Bulmacahane, CodyCross, Words Of Wonders Guru, WOW Guru gibi bulmaca oyunlarının cevapları yayınlanmaktadır. Ayrıca diğer gazete bulmaca cevapları, bulmaca kitabı, çapraz, karışık bulmaca cevaplarınıda sözlüğümüzde bulabilirsiniz. Bulmaca sözlüğümüzden arama yaparak bulmaca sorunuzdaki cevabı kolayca bulabilirsiniz. Eğer cevap henüz sitemize eklenmemiş ise soru sor butonuna tıklayarak hemen cevap verilmesini sağlayabilirsiniz.

  Yakın zamanda para ödüllü online bulmaca çözebileceğiniz bulmaca servisimiz yayına alınacaktır. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak en iyi bulmaca çözenler listelerimiz olacak.

  Sözlüğümüzde cevabını bulabileceğiniz bulmaca çeşitleri: CodyCross bulmaca soruları, çengel bulmaca, kare bulmaca, sudoku bulmaca, rakam bulmaca, kelime şifre bulmaca, altıgen çengel bulmaca, halka bulmaca, sözcük avı, yapboz bulmaca, labirent bulmaca, mozaik bulmaca, resimli kelime bulmaca, 7 farkı bulun, lekare bulmaca ve kim milyoner olmak ister soruları ve cevapları.

  Ayrıca bulmaca cevapları sözlüğümüzde aradığınız kelimenin eş anlamı, mecazen ve mecaz anlamları, eski dildeki karşılıkları, osmanlıca karşılıklarıi, zıt anlamlarını bulabilirsiniz.

  Unutmayın bulmaca çözmek zekanızı geliştirdiği gibi çağımızın en kötü hastalıklarından biri olan alzheimer içinde doktorlar tarafından en önerilen çözümlerden biridir. Şimdiden güzel, sağlıklı günler dileriz..
  Başarılı

  İşleminiz başarıyla kaydedilmiştir.

  Başarılı..
  Kopyalandı..