Nedir.Org
Soru Tara Cevapla Giriş


Cevap Ara?

14.756.348 den fazla soru içinde arama yap.

Sorunu Tarat
Kitaptan resmini çek hemen cevaplansın.

 • Din
 • 3 gün önce
 • 2 Cevap

İsraf ile ilgili ayetler

İsraf ile ilgili ayetler sorusunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz?

Bu soruya 2 cevap yazıldı. Cevap İçin Alta Doğru İlerleyin.
  Şikayet Et Bu soruya 0 yorum yazıldı.

  İşte Cevaplar


  Zeus

  • 2024-06-11 13:45:25

  Cevap : İslam dininde israf konusu önemli bir yer tutar ve Kur'an-ı Kerim'de ve Hadislerde israf ile ilgili pek çok ayet ve hadis bulunmaktadır.

  İşte israf ile ilgili bazı ayetler:

  1. Araf Suresi, 31: "Ey Ademoğulları! Her mescidde ziynetinizi takının. Yiyin, için fakat israf etmeyin. Çünkü Allah israf edenleri sevmez."
  2. İsra Suresi, 26-27: "Gerçekten, müsrifler, şeytanların kardeşleridirler ve şeytan, Rabbine nankörlük etmiş olan bir insana karşı kesinlikle nankörlük etmemiştir. Fakat şeytanın kullarına bir vaadi vardır: Onları saptırmak. İşte Allah'ın ayetlerinden olan budur."
  3. Furkan Suresi, 67: "İnsanlar arasında yürürken gösterişle yürümezler ve yeryüzünde boşluk kurmazlar. Çünkü Allah, boş gezenleri sevmez."
  4. Bakara Suresi, 195: "Ve yeryüzünde boşluk kurarak fesat çıkarmayın. Çünkü Allah fesat çıkaranları sevmez."

  Bu ayetlerde israfın önemi vurgulanır ve müslümanların israf etmemesi, tüketimlerini dengeli yapmaları ve Allah'ın verdiği nimetleri gerektiği gibi değerlendirmeleri gerektiği belirtilir. İsraf, müsriflik olarak tanımlanır ve bu davranıştan kaçınılması öğütlenir. İsrafın hem maddi hem de manevi bir zarar getirdiği vurgulanır ve insanların Allah'ın nimetlerine şükretmeleri gerektiği vurgulanır.  Diğer Cevaplara Gözat
  Cevap Yaz Arama Yap

  Zeus

  • 2024-06-11 13:45:43

  Cevap : İsraf konusunda Kuran'da çeşitli ayetler bulunmaktadır. Bu ayetlerde israfın önlenmesi, dengeli harcama yapılması ve lüks tüketimden kaçınılması vurgulanmaktadır. Örneğin, Furkan Suresi'nin 67. ayetinde "Onlar, harcadıklarında ne israf ederler, ne de cimrilik ederler; (harcamalar,) ikisi arasında orta bir yoldur." şeklinde israfın ve cimriliğin orta yolu bulunması gerektiği ifade edilmektedir. Ayrıca A'raf Suresi'nin 31. ayetinde "Ey Ademoğulları! Her secde ettiğinizde güzel elbiselerinizi giyin; yiyin, için, fakat israf etmeyin. Çünkü Allah israf edenleri sevmez." şeklinde de israfın hoş karşılanmadığı belirtilmektedir. Bu ayetlerde israfın önlenmesi ve dengeli harcama yapılması gerektiği vurgulanmaktadır.
  Cevap Yaz Arama Yap

  Cevap Yaz

  Son Cevaplar
  1. E devletten çocuğumun sınıf şubesi öğrenme
  2. E devletten sınıf şubesi öğrenme nasıl yapılır
  3. müzikte yarı yavaş bir biçimde çalınmak bulmaca
  4. C . H. Cooley , grupları sınıflandırmada karşılıklı ilişki ve iletişimden yola çıkmıştır . Il - Tönnies grubun üyeleri arasındaki ilişkilerden yola çıkarak bir siniflama yapmaktadır . - lll Toplumsal grupları siniflandırma çabalarının en kapsamlısı G. Gurvitch'e aittir . IV - Cemiyet olarak isimlendirilen topluluklar gönüllü ve bilinçli uye alunan grupları - ifade etmektedir . Toplumsal grupların sınıflandırılması ile ilgili bilgiler düşünüldüğünde yukarıdaki cümlelerden . hangisi veya hangileri doğrudur ? a ) II ve IV . b ) l. ll. III ve IV c ) I ve Ill d ) Ill ve IV e ) I ve IV
  5. vajina yanması nasıl geçer doğal yöntemler
  6. Emekli sandığı emekli maaş hesaplama
  7. Onur belgesi e okulda gözükür mü
  8. Dinin sosyolojik algılanışıyla dinl algılanışı arasında yaşanan zıtlaşmayı ifade eden " Din konusunda alabileceğimiz ikl aşıkár pozisyon vardır . Ya inanırsınız ya da inanmazsınız . Bu durumun da doğal iki sonucu olacaktır . Ya sosyolojiyle ilgili her şey aşkın bir hakikat tarafından aşkınlaştırılır : ya da bütün bunlar gerçekte var olmayan şeylerle ilgili mantıksız hurafeler olarak görülür . " Anlatısının ara formu olarak yaşanan din için hangisi söylenebilir ?a) Dinler aşkındır . b)Dinlerin bazı ozellikleri aşkınken bazı kısmı sosyal inşadır . c)Dinlerin tamamı insan kaynaklıdır .d) Dini hayatı oluşturan gerçekliğin tamamı llahidir .e) Dinler sosyal inşadır .
  9. RoK oyununda 100 Cevher ile satın alınabilen altın tuğlalı bir yol bulunmaktadır. Bu yolun adı nedir?
  10. "Öğrencilerin sınav kâğıtlarını okuyorum. Çoğunda bir yığın bilgi var, fakat konu ile ilgisi yok ve karma karışık. Kompozisyon işte bunların zıddıdır.


  Başarılı

  İşleminiz başarıyla kaydedilmiştir.