Nedir.Org
 • 1
23297
2
Okunma
15
Cevap
1
Soru :

Kıkırdak nedir

Bu soruya açıklama yazılmamış..
Bölüm: Fen Bilimleri
Durum: Çözüldü
Tarih: 1 hf. önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


162020-11-21 21:41:22 #
Cevap :

KIKIRDAK: Eklemi oluşturan kemiklerin birbirlerine bakan yüzlerini oluşturan parlak sedefi-beyaz yapıya kıkırdak denir. En önemli görevi yük taşımak olan bu yapılar eklemin kayganlığını da sağlarlar. Eklem kıkırdağı ortalama 2 ila 4 mm kalınlığında kansız, sinirsiz yapıdır. Bu yüzden iyileşme kapasitesi de çok sınırlıdır ve oluşan bir problemin kendi kendine düzelmesi çok güçtür.
Kıkırdak yaralanmaları, trafik kazalarında ve düşmelerde, çarpmalarda olduğu gibi direkt yaralanmalarla veya eklemin diğer problemlerinin bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Kıkırdak yaralanmasının ağırlık derecesine göre az veya çok olabilirler. Ortak olan belirti eklemde gelişen şişlik ve ağrıdır. Şikayetler günlük yaşamdaki hareketler veya sporla artar. Ayrıca merdiven inip çıkmak gibi yüklenmenin artığı hareketlerde ağrıda da artış olduğu görülür. İstirahat ağrısı sık görülmez ancak eklem içerisinde serbest kıkırdak parça varsa gece hareket sırasında kilitlenme ve ani ağrıya yol açabilir, şikayetlerin süreklilik göstermesi tedavi gereksimi doğurur.

Kıkırdak lezyonlarında önce problemin yeri, derinliği, sınırları çok iyi belirlenmeli ve ondan sonra seçilen yönteme göre tedaviye geçilmelidir. Böyle bir yaralanmayla karşılaşılınca öncelikle istirahat, buz uygulaması yapılmalı, bölge yüksekte tutulmalıdır. Bu tür bir yaralanmada en zor nokta ne kadar yük verileceğine ve nereden sonra cerrahiye gideceğine karar vermektir. Cerrahi öncesinde denenen alternatif tedavi yöntemleri mevcuttur.

Glukozamin-Kondroitin-Kollejen: Bunlar eklem kıkırdağının temel yapı taşlarındandır. Pek çok araştırıcı ve yayın tarafından eklem ağrılarında oral yolla kullanımı tavsiye edilmektedir. Bu ilaçlar hafif ödem giderici etki yaparak kullanan hastaların %80’inde ağrının azalmasını sağlar. Yan etkileri ise diğer ilaçlardan çok daha azdır. Ancak ağız yolu ile kullanılan bu ilaçların eklem kıkırdağını tamir ettiği ya da harabiyeti azalttığını gösteren tıbbi bir kanıt yoktur. Dolayısıyla bu ilaçların kullanımını destekleyen veya kullanımını sınırlayan kesin veriler mevcut değildir.

Hyaluronik Asit: Eklem sıvısını oluşturan temel madde hyaluronik asittir. Kıkırdak bozukluğunun gelişme evrelerinde eklem sıvısını oluşturan maddelerin yapısı bozulur. Dolayısı ile eklem sıvısının kayganlığı arttırıcı ve şok emilimi özellikleri azalır. Eklem içerisine yapılan hyaluronik asit eklem kayganlığını artırmaya ve yapıyı düzenlemeye yardımcı olur. Uygulanan hastalarda değişen sürelerde ağrıda azalma meydana geldiği ortaya konmuştur.

Kıkırdak lezyonları günlük yaşamı kısıtlayacak oranda ağrıya veya hareket kaybına yol açıyorsa tereddüt edilmeden cerrahi uygulanmalıdır. Pek çok hekim öncelikle ameliyatsız yöntemleri uygular ancak bunlarda başarısız olunması durumunda artroskopik yaklaşımları önerir. Kıkırdak yaralanmalarında Artroskopi; kıkırdaktaki problemleri gözle görebilme, yerini, sınırlarını, boyutlarını, derinliğini belirleyebilme ve hepsinden önemlisi aynı seansta tedaviye geçebilme özelliklerinden dolayı son yıllardaki en önemli ilerlemedir. Artroskopide görülecek lezyonun büyüklüğüne göre cerrahi yöntem açısından karar verilir. Kıkırdak lezyonlarının tedavisinde oluşturulacak kıkırdak yüzeyin tamamen veya tama yakın oranda orijinal kıkırdaktan oluşmasını sağlamak temel hedeftir.

 

 

0 kişi beğendi

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | Kıkırdak

Kemik kadar sert olmayan, dayanıklı, esnek, bükülgen, damarsız bağ dokusu. - Yazıya Git..

02 | Kıkırdak Doku

Kemiklerin bağlantı yerlerinde bulunan, katı, esnek ve saydam doku Cümle 1: Boynu uzamış, kararmış, yaşlı adamların boynu gibi kırışmıştı. - Y. Kemal - Yazıya Git..

03 | Kıkırdak Bilimi

Kıkırdakları inceleyen bilim dalı - Yazıya Git..

04 | Kıkırdaklaşmış

Kıkırdak durumunu almış hayvan dokusu - Yazıya Git..

05 | Kıkırdaklı

Yapısında kıkırdak bulunan - Yazıya Git..

06 | Kıkırdak doku kemiklesmesi nasıl saglanır

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..

07 | Kıkırdak kemikleri kıkırdaklar bulmaca

Bulmacada Kıkırdak kemikleri kıkırdaklar sorusunun 7 harfli cevabı nedir? - Soruya Git..

09 | Kıkırdak bulmaca

Bulmacada Kıkırdak sorusunun 7 harfli cevabı nedir? - Soruya Git..

10 | Kıkırdak kıkırdak kemiği bulmaca

Bulmacada Kıkırdak kıkırdak kemiği sorusunun 6 harfli cevabı nedir? - Soruya Git..


Benzer Sorular
İlgili Aramalar
 1. kıkırdak nedir
 2. kıkırdak nedir nerelerde bulunur
 3. kıkırdak nedir 6. sınıf
 4. kıkırdak nedir kısaca
 5. kıkırdak nedir ne işe yarar
 6. kıkırdak nedir görevleri nelerdir
 7. kıkırdak nedir nerelerde bulunur 6 sınıf
 8. kıkırdak nedir fen bilimleri
Fen Bilimleri Bölümü Yeni SorularGeri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • Mehmetkaptan55
  Mehmetkaptan55
  Belirtmemiş
 • Cemmm
  Cemmm
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×