Nedir.Org
 • 1
3240
10
Okunma
4
Cevap
1
Soru :

Mersinin bir ilçesi bulmaca

Bulmacada Mersinin bir ilçesi sorusunun cevabı nedir?
Bölüm: Bulmaca
Durum: Çözüldü
Tarih: 6 gün önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Verilmiş Cevaplar


152020-08-01 18:56:01 #
Cevap :
Bulmacada 'Mersinin bir ilçesi' nedir sorusunun cevabı:
Kare ve çengel bulmacada sorulan 'Mersinin bir ilçesi' sorusunun yanıtı birden fazladır. Bu nedenle bulmacanızdaki boşluk sayısına ve harf dizilişine göre aşağıdaki cevaplarımızdan birini seçmelisiniz.


İşte cevaplar:
 1. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 9 harfli ise cevaba YENİŞEHİR yazabilirsiniz.
 2. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 10 harfli ise cevaba ÇAMLIYAYLA yazabilirsiniz.
 3. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 6 harfli ise cevaba TARSUS yazabilirsiniz.
 4. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 7 harfli ise cevaba SİLİFKE yazabilirsiniz.
 5. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 7 harfli ise cevaba ERDEMLİ yazabilirsiniz.
 6. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 6 harfli ise cevaba GÜLNAR yazabilirsiniz.
 7. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 3 harfli ise cevaba MUT yazabilirsiniz.
 8. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 8 harfli ise cevaba AYDINCIK yazabilirsiniz.
 9. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 7 harfli ise cevaba BOZYAZI yazabilirsiniz.
 10. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 6 harfli ise cevaba ANAMUR yazabilirsiniz.
 11. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 8 harfli ise cevaba TOROSLAR yazabilirsiniz.
 12. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 7 harfli ise cevaba MEZİTLİ yazabilirsiniz.
 13. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 7 harfli ise cevaba AKDENİZ yazabilirsiniz.
Diğer Cevaplar:
 1. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 13 harfli ise cevaba Liyakat Sahibi yazabilirsiniz.
 2. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 6 harfli ise cevaba Saadet yazabilirsiniz.
 3. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 5 harfli ise cevaba Hamsi yazabilirsiniz.
ERDEMLİ kelimesinin Eş Anlamlıları:
 1. Liyakat Sahibi (13 harfli)
MUT kelimesinin Eş Anlamlıları:
 1. Saadet (6 harfli)
AKDENİZ kelimesinin Eş Anlamlıları:
 1. Hamsi (5 harfli)
Sözlükte ERDEMLİ Nedir:
Erdemi olan, faziletli
Cümle 1: Kısa ve esprili sunuşlarını bizzat kendi yapardı. - H. Taner
Sözlükte MUT Nedir:
Bulmacada Elli şiniklik tahıl ölçeği sorusunun cevabı nedir?
Kare ve çengel bulmacalarda "Elli şiniklik tahıl ölçeği" sorusunun yanıtında boşluk 3 harflidir ve cevabına MUT yazabilirsiniz..
Sözlükte AKDENİZ Nedir:
Akdeniz, doğuda asya, kuzeyde avrupa ve güneyde afrika kıtaları tarafından çevrelenmiş bir denizdir. Batıda cebelitarık boğazı ile atlas okyanusuna bağlanır. Güneydoğudan ise mısır'daki süveyş kanalı ile kızıldeniz'e bağlanmıştır. Süveyş kanalı insan yapımı bir kanal olup 1869'da tamamlanmıştır. Akdeniz yaklaşık 2.5 milyon km²'lik bir alanı kapsar. Geçmişteki büyük antik uygarlıklar akdeniz havzasında ortaya çıkmıştır. Mısır, fenike, aka ve roma uygarlıkları örnek verilebilir. Akdeniz ve çevresi birçok kişiye göre dünyanın merkezidir. Buna kanıt olarak şunları sayabiliriz; 1. Mısır,fenike,roma,yunan uygarlıklarının bu bölgede ortaya çıkması, 2. Dünya doğal enerji kaynaklarının %80 ine sahip olması, 3. Roma kolozyumu, mısır piramitleri, elhamra sarayı, ayasofya, kabe, petra gibi insanlarda hayranlık bıraktıran yapıları bulundurması, 4. İstanbul,çanakkale,cebelitarık boğazı ile süveyş kanalı gibi jeopolitik açıdan önemli yerlere sahip olması, 5. Tarihteki en büyük iki imparatorluk olan roma ve osmanlı imparatorluklarının bu bölgede doğması.
Akdeniz Hakkında detaylı bilgi
Akdeniz, (Osmanlı Türkçesi: بحر سفيد {Bahr-ı Sefīd} ve آق دڭيز {Akdeŋiz}[1]بحر متوس, bahr -i mutavassıt) Atlas Okyanusu'na bağlı, kuzeyinde Avrupa, güneyinde Afrika, doğusunda Asya kıtaları bulunan deniz. 2.5 milyon km² bir alan kaplayan deniz Cebelitarık Boğazı ile Atlas Okyanusu'ndan; Süveyş Kanalı ile de Kızıldeniz'den ayrılır.Akdeniz 'e en uzun kıyısı bulunan ülke Türkiye 'dir.

Etimolojik Olarak Akdeniz

İngilizcede Mediterranean Sea denilir. Bu da Latincedeki Mediterraneustan (Medi: Orta + terra: Toprak, yer) gelmektedir. Yunancada Mesogeios denir. Arapçadaki karşılığı البحر الأبيض المتوسط (El Bahre-l Ebyedu'l-Mutavassit) “'ortada yer alan beyaz deniz'” anlamındadır. Farsçada Akdeniz için kullanılan Bahr-i Sefid ismi Osmanlı dönemi haritalarında da gözükmektedir. Romalılar da Mare Nostrum derler ki bu da Bizim Deniz anlamına geliyordu. “Akdeniz” isminin kaynağıyla ilgili inanılan iddialardan bir diğeri de eski Türklerde “mavi” rengin doğunun, “ak” rengin batının, “kırmızı” rengin güneyin ve “kara” rengin kuzeyin sembolü olarak kullanılmış olmasıdır. Bu iddiaya göre Akdeniz adlandırmasını ortaya koyan dil bilincinde Ege ve Akdeniz'i tek bir deniz olarak gören yaklaşım vardır. Bu yaklaşıma göre Türkiye'nin kuzeyindeki denize Karadeniz adının verilmesinin sebebi de budur.[2]

Coğrafyada Akdeniz

Dünyanın en büyük iç denizidir. Derin bir denizdir ve derinliği 4000 metreyi geçen birçok çukura sahiptir. Doğu Akdeniz Havzası, Batı Akdeniz Havzası'ndan daha derindir. Özellikle Doğu Akdeniz olmak üzere tuzluluk oranı yüksektir. Kıbrıs ile Mısır arasındaki kısımda tuzluluk oranı binde 39'a ulaşır.

Akdeniz Bağlı Alt Denizler

Alboran Denizi, İspanya ve Fas arasında, Balear Denizi, İspanya ve Balear Adaları arasında, Ligurya Denizi, Korsika ve Sardunya adaları arasında, Tiren Denizi, Sardunya, İtalya Yarımadası ve Sicilya arasında, Adriyatik Denizi, İtalya Yarımadası ve Balkan Yarımadası arasında, İyon Denizi, İtalya, Yunanistan ve Arnavutluk arasında, Libya Denizi, Libya ile Girit arasında, Ege Denizi, Yunanistan ve Türkiye arasında, Girit Denizi, Girit'in kuzeyinde, Trakya Denizi, Kuzey Ege’de Mirtoan Denizi, Kiklad Adaları ve Mora Yarımadası arasında, Marmara Denizi, Ege Denizi ve Karadeniz arasında, Kilikya Denizi, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında.

Akdenizdeki Boğazlar

Marmara Denizi ve Karadeniz'i ayıran İstanbul Boğazı Cebelitarık Boğazı, İspanya ve Fas arasında, Messina Boğazı, İtalya Yarımadası ve Sicilya arasında, Bonifacio Boğazı, Korsika ve Sardunya arasında, Sicilya Boğazı, Sicilya ve Tunus arasında, Otranto Boğazı, İtalya ve Arnavutluk arasında, Çanakkale Boğazı, Marmara Denizi ve Ege Denizi arasında, İstanbul Boğazı, Marmara Denizi ve Karadeniz arasında.

Körfezler

Saros Körfezi, kuzey Türkiye'de, Lions Körfezi, güney Fransa'da, Taranto Körfezi, güney İtalya'da, Antalya Körfezi, güney Türkiye'de, Sirte Körfezi, kuzey Libya'da, Gabes Körfezi, doğu Tunus'da, Mersin Körfezi, güney Türkiye'de, Edremit Körfezi, kuzeybatı Türkiye'de, İzmir Körfezi, batı Türkiye'de, Gökova Körfezi, güneybatı Türkiye'de. İskenderun Körfezi, güney Türkiye'de Fethiye Körfezi, güney Türkiye'de Marmaris Körfezi, güney Türkiye'de İzmit Körfezi, kuzeybatı Türkiye'de Jliaéros Körfezi, kuzey Arnavutluk'ta.
0 kişi beğendi

00:00

Günlük Mini Bulmaca
Bilgilendirme: Bulmaca sözlüğümüzde Haberturk, Hürriyet, Sözcü ve Posta gazetesinin günlük kare ve çengel bulmacalarının cevapları ve Bulmacahane, CodyCross gibi bulmaca oyunlarının cevapları yayınlanmaktadır. Ayrıca diğer gazete bulmaca cevapları, bulmaca kitabı, çapraz, karışık bulmaca cevaplarınıda sözlüğümüzde bulabilirsiniz. Bulmaca sözlüğümüzden arama yaparak bulmaca sorunuzdaki cevabı kolayca bulabilirsiniz. Eğer cevap henüz sitemize eklenmemiş ise soru sor butonuna tıklayarak hemen cevap verilmesini sağlayabilirsiniz.

Yakın zamanda para ödüllü online bulmaca çözebileceğiniz bulmaca servisimiz yayına alınacaktır. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak en iyi bulmaca çözenler listelerimiz olacak.

Sözlüğümüzde cevabını bulabileceğiniz bulmaca çeşitleri: CodyCross bulmaca soruları, çengel bulmaca, kare bulmaca, sudoku bulmaca, rakam bulmaca, kelime şifre bulmaca, altıgen çengel bulmaca, halka bulmaca, sözcük avı, yapboz bulmaca, labirent bulmaca, mozaik bulmaca, resimli kelime bulmaca, 7 farkı bulun, lekare bulmaca ve kim milyoner olmak ister soruları ve cevapları.

Ayrıca bulmaca cevapları sözlüğümüzde aradığınız kelimenin eş anlamı, mecazen ve mecaz anlamları, eski dildeki karşılıkları, osmanlıca karşılıklarıi, zıt anlamlarını bulabilirsiniz.

Unutmayın bulmaca çözmek zekanızı geliştirdiği gibi çağımızın en kötü hastalıklarından biri olan alzheimer içinde doktorlar tarafından en önerilen çözümlerden biridir. Şimdiden güzel, sağlıklı günler dileriz..

Soru Sor Cevapsız Sorular Bulmaca Sözlüğü
Benzer Sorular
Günün Bulmaca Cevapları
hantol
5 dk. önceÖpmek bulmaca
hantol
5 dk. önceIrkçı bulmaca
hantol
19 dk. önceDesigram bulmaca
hantol
23 dk. önceBoyalı bulmaca
hantol
37 dk. önceRomantik bulmaca
hantol
1 saat önceSaklanbaç bulmaca
hantol
1 saat önceKoma hali bulmaca
hantol
1 saat önceCanı Tez bulmaca
hantol
1 saat önceSemavi bulmaca
hantol
1 saat önceBükünlü bulmaca
hantol
2 saat önceDulda bulmaca
hantol
2 saat önceBaşarmak bulmaca
hantol
2 saat önceYamyamlık bulmaca
hantol
3 saat önceMikap bulmaca
hantol
3 saat önceCirim bulmaca
hantol
3 saat önceGecikmeli bulmaca
hantol
3 saat önceTümörün bulmaca
hantol
3 saat önceBireyci bulmaca
hantol
3 saat önceSefil bulmacaArama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Vurgun3
  Vurgun3
  Belirtmemiş
 • mervenur 25
  mervenur 25
  Belirtmemiş
 • Asyataş67
  Asyataş67
  Belirtmemiş
 • Melisnaz
  Melisnaz
  Belirtmemiş
 • ali70
  ali70
  Belirtmemiş
 • berzan
  berzan
  Belirtmemiş
 • Vurgun1
  Vurgun1
  Belirtmemiş
 • Nazlıceylanım
  Nazlıceylanım
  Belirtmemiş
 • Selma nur
  Selma nur
  Belirtmemiş
 • Gece kızı
  Gece kızı
  Belirtmemiş
 • Adamın iyisi kadının seksisi
  Adamın iyisi kadının seksisi
  Belirtmemiş
 • Isyankar65
  Isyankar65
  Belirtmemiş
 • Sokak feneri
  Sokak feneri
  Belirtmemiş
 • Kuşum
  Kuşum
  Belirtmemiş
 • birlik
  birlik
  Belirtmemiş
 • Semih celal
  Semih celal
  Belirtmemiş
 • Gamzelim1
  Gamzelim1
  Belirtmemiş
 • Toprak ateş
  Toprak ateş
  Belirtmemiş
 • Özgürnüz
  Özgürnüz
  Belirtmemiş
 • mutsuzhatun1905
  mutsuzhatun1905
  Belirtmemiş
 • melek9878
  melek9878
  Belirtmemiş
 • Cemmm
  Cemmm
  Belirtmemiş
 • Meral aleyna
  Meral aleyna
  Belirtmemiş
 • Kartalaltan
  Kartalaltan
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • Ramazan kamn
  Ramazan kamn
  Belirtmemiş
 • Elif Aslan
  Elif Aslan
  Belirtmemiş
 • sansar
  sansar
  Belirtmemiş
 • Koalaa
  Koalaa
  Belirtmemiş
 • Hsynnn
  Hsynnn
  Belirtmemiş
 • keskin
  keskin
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya