Nedir.Org
 • 1
343
5
Okunma
2608
Cevap
3
Soru :

Mevsimler Nasıl Oluşur

Mevsim nedir mevsimler nasil oluşur
Bölüm: Coğrafya
Durum: Çözüldü
Tarih: 4 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


172015-10-09 18:21:41 #
Cevap : Dünya, güneşin etrafındaki dolaşımını tam bir çember şeklinde yapmaz. Bu yörünge, ortasindan uzunlamasına kesilmiş bir yumurtanın çevresine benzer. Bu yassı çemberin etrafında dolaşan dünya, senenin bazı aylarında güneşe daha yakın, bazı aylarında daha uzak olur. İlkbahar ve sonbaharda dünya güneşe en çok yaklaşır. Fakat bu mevsimlerde .güneşin ışınları kuzey ve güney yarıkürelere eğik olarak geldiği için buraları çok ısıtamaz. Yaz ve kış mevsimlerinde, ise güneşlen en uzak durumda bulunur. Ancak bu durumda güneşin ışınları yeryüzüne dik olarak gelir. Kuzey yarıküresi güneşin ışınlarını dik olarak aldığı zaman bu bölgede yaz olur. Aynı mevsimde güneşin ışınları güney yarı küresine en çok eğik durumda geldiği için 0 yarı kürede kış olur.

Bunun tersine, güney yarıkürede yaz olduğu zaman da kuzey yarıkürede kıştır. Bundan da anlaşılır ki, mevsimler dünyanın güneşe yakın veya uzak oluşuna göre değil, güneş ışınlarının yeryüzüne dik veya eğik gelişine göre meydana gelir. Güneşin ışınları dik geldiği zaman fazla ısıtır, eğik geldiği zaman az ısıtır. Buna göre de kuzey ve güney yarıkürelerde mevsimler sıralanır. Dünyanın ekvator adı verilen orta kuşağına güneşin ışınları her zaman dik geldiği için bu bölgede bizim memleketimizde olduğu gibi dört mevsim olmaz.

Memleketimizde ilkbahar 21 martta başlar, 21 hazirana kadar sürer. Yaz 21 haziranda başlar, 23 eylüle kadar sürer. Sonbahar 23 eylülde başlar, 21 aralığa kadar sürer. Kış 21 aralıkta başlar, 21 marta kadar sürer
 
Yaznı geceler kısa, gündüzler uzundur. Kışın da geceler uzun, gündüzler kısadır. Tam kutup noktalarında yılııı altı ayı gece, altı ayı gündüzdür. Kuzey kutbunda gündüzler başladığı zaman güney kutbunda geceler başlar.

ETİKETLER: mevsimler nasıl oluşur 3. sınıf,mevsimler nasıl oluşur kısa bilgi,mevsimler nasıl oluşur vikipedi,mevsimler nasıl oluşur video,mevsimler nasıl oluşur animasyon,mevsiler nasıl oluşur youtube gece gündüz mevsimler nasıl oluşur,mevsimler nasıl oluşur kısaca
Mevsimler Nasıl Oluşur

Sunum İçeriği

Beste 1 kişi beğendi
192015-10-08 15:31:10 #
Cevap : Şu an cevap verilmez ama burada cevabı var istersen burdan oku : https://rehber.uzmantv.com/mevsimler-nasil-olusur Ama kısaca istiyorsan Dünya, Güneş'in Etrafında Dönerek Bir Yıl Oluşur. Bu 1 Yıl İçerisinde İse 4 Mevsim Oluşur... İyi Ödevler :)
0 kişi beğendi
172015-10-09 18:22:33 #
Cevap : Dünya her zaman güneşin etrafında yolculuk yapar. Bu yola yörünge denir. Dünya güneşin etrafında hareket ederken aynı zamanda yana doğru eğilen bir açı yapar. Bazen dünyanın bizim yaşadığımız bölümü güneşe doğru eğilir, bazen de eğilmez. Bizim yaşadığımız bölüm güneşe doğru eğildiğinde güneş ışınları bize düz bir çizgide ulaşır ki bu dönem yaz’dır. Bizim için yaz mevsimi olan zamanda dünyanın diğer kısmı güneşten uzaktır ve orada mevsim kış’tır!
Mevsimler Nasıl Oluşur

Sunum İçeriği

Beste 1 kişi beğendi

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | Mevsimler

Mevsimler bir yılın farklı astronomik ve iklimsel özelliklere sahip olan bölümleridir. Orta iklimli paralellerde İlkbahar, Yaz, Sonbahar ve Kış'a ayrılırlar. Kutuplarda ve Kutuplara yakın paralellerde bir yıl sadece Yaz ve Kış mevsimi diye ikiye ayrılır. Kutuplarda ayrıca 6 ay gece ve 6 ay gündüz olur.
Mevsim Nedir
Mevsimler Dünyanın güneş etrafında dönmesi sonucunda, gün ve gecelerin uzunluğuna bağlı olarak belirlenen, senenin dört bölümünden her biri. Dönme sonucu ortaya çıkan değişiklik, güneşten alınan ısı miktarının da farklı.. - Yazıya Git..

02 | Mevsimler Nasıl Oluşur

Mevsim NedirMevsimler Dünyanın güneş etrafında dönmesi sonucunda, gün ve gecelerin uzunluğuna bağlı olarak belirlenen, senenin dört bölümünden her biri. Dönme sonucu ortaya çıkan değişiklik, güneşten alınan ısı miktarının da farklı olmasını doğurur. Mevsimler arası sıcaklık değişmesi, özellikle ılımlı bölgelerde kendisini en fazla gösterirken, ekvatorda bu oldukça azdır. Kutuplar ise daima soğuktur. Ancak sıcaklıkta, mevsimlere bağlı olarak bir değişiklik fark edilir.Mevsimler Nasıl OluşuyorMevsimler, ekliptik denilen dünyanın güneş.. - Yazıya Git..

03 | Nasıl Mutlu Olunur

Mutlu olmak için farklı yöntemlere gerek yoktur. Mutsuz olduğumuz şeylerden uzak durduğumuzda zaten mutlu olabiliriz. Fakat bazen mutsuz eden herneyse aynı şey mutlu da edebiliyor. İkilemde kalıyoruz tabiki mutlu olmayı seçiyoruz ama bazen de istediğimiz yönde gitmiyor. Mutsuz eden insanlardan uzaklaşmamız gerekirken aksine yakınlaşıyoruz. Mutlu olmak için ekstra birşey yapmamız gerekmez mutsuz edenlerden uzak duralım. - Yazıya Git..

04 | Nasıl Yazmalı

NASIL YAZMALI?

NEDEN YAZMALI?

Giriş:
Değerli öğrenciler bu derlemenin asıl temelini oluşturan;’insan doğar,yaşar,biriktirir,paylaşır (aktarır) ‘ prensibi aslında hayatımızın da temlidir.
Bir hikayeye göre doğaya aşık biri;hergün,her fırsatta Allah’a yalvarır;’Allah’ım,ne olur ,gök yüzünün en yükseğine çıkart beni de şu yarattığın güzellikleri doya doya göreyim...’der.Bu yalvarış senelerce ve defalarca tekrarlanır.Hikaye bu ya;melekler,Allah’a bu yalvarışa.. - Yazıya Git..

05 | Nasıl Okumalıyız

Hepimizin kendine göre okuma alışkanlıkları vardır. Ancak iyi bir okuyucu olmak için bu alışkanlıklarımızın gözden geçirilmesi gereklidir. Çağımızda yeni eğitimin temel amaçlarından birisi, gençlere bu sanatı öğretmektir.

Goethe ilerlemiş yaşında halâ bu sanatı yeterince öğrenemediğini söyler. Doğrusu, Goethe’nin bu itirafını ilk okuduğumda bana çok anlamlı gelmemişti. Bu büyük adamın aşırı bir alçak gönüllülük gösterdiğini düşünmüştüm. Yaşım ilerledikçe bu sözdeki bilgeliği kavramaya başladım. Goethe.. - Yazıya Git..

06 | Nasıl Zeki olunur ?

Bir İnsan Bir kac Saatte Nasıl Zeki olur Cevaplarınızı Bekliyorum Teşekkürler - Soruya Git..

07 | Nasıl iyi bir taraftar olunur

İyi taraftar nasıl olmalıyım - Soruya Git..

08 | Nasıl sözcüğü hangi ses olayına örnektir

Nasıl sözcüğü hangi ses olayına örnektir - Soruya Git..

09 | Nasıl ders çalışmalıyım

Sınavlardan yüksek not alabilmek için nasıl ders çalışabilirim ? - Soruya Git..

10 | Nasıl ders çalışacağımı bilemiyorm bana ne önerirsiniz

galiba nasıl ders çalışcağımı bilemiyorm bana birşey önerebilirmisiniz diikat dağınıklığım var..... - Soruya Git..


Yeni Sorular Cevapsız Sorular Çözülemeyen Sorular Bulmaca Sözlüğü
Benzer Sorular
İlgili Aramalar
 1. mevsimler nasıl oluşur
 2. mevsimler nasıl oluşur kısaca
 3. mevsimler nasıl oluşur okul öncesi
 4. mevsimler nasıl oluşur 8.sınıf
 5. mevsimler nasıl oluşur animasyon
 6. mevsimler nasıl oluşur 4. sınıf
 7. mevsimler nasıl oluşur ilkokul
 8. mevsimler nasıl oluşur 2.sınıf
 9. mevsimler nasıl oluşur maddeler halinde
 10. mevsimler nasıl oluşur video
Coğrafya Bölümü Yeni SorularGeri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Melisnaz
  Melisnaz
  Belirtmemiş
 • Lena yalçın
  Lena yalçın
  Belirtmemiş
 • Kulina
  Kulina
  Belirtmemiş
 • Berzan
  Berzan
  Belirtmemiş
 • Lilisaya
  Lilisaya
  Belirtmemiş
 • sansar
  sansar
  Belirtmemiş
 • mervenur 25
  mervenur 25
  Belirtmemiş
 • Kartalaltan
  Kartalaltan
  Belirtmemiş
 • Memet64
  Memet64
  Belirtmemiş
 • Elif Aslan
  Elif Aslan
  Belirtmemiş
 • faruksoysal
  faruksoysal
  Belirtmemiş
 • Hsynnn
  Hsynnn
  Belirtmemiş
 • Cemmm
  Cemmm
  Belirtmemiş
 • Vurgun3
  Vurgun3
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya