Nedir.Org
Soru Tara Cevapla Giriş
Sorunu Tarat
Kitaptan resmini çek hemen cevaplansın.


8952

Otizme sosyal beceri kazandırma yontemleri

Otizme sosyal beceri kazandırma yontemleri sorusunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz?

Sponsorlu Bağlantılar:
  Şikayet Et Bu soruya 0 yorum yazıldı.
  Cevaplar Aşağıda
  Cevaplara ulaşmak için lütfen aşağı doğru ilerleyin.

  İşte Cevaplar


  Deniz mavi

  • 2022-05-13 23:39:20

  Cevap :

  Her Otizm Spektrum Bozukluğu olan (OSB’li) çocuğun sosyal becerileri de yaşadığı zorluklar da kendine has olduğu için her çocuğa özel bir tedavi planı uygulanması gerekmektedir.

  Çeşitli tedavi planlarında ortak olarak kullanılan bazı yöntemler ise şu şekildedir:

  Resimler: Duyguları tanıma egzersizlerinde resimler sıklıkla kullanılmaktadır. Fakat bu egzersizler bir resme bakıp resimdeki yüzü “üzgün” ya da “mutlu” olarak sınıflandırmaktan daha fazlasını içerir. Amaç yalnızca duyguyu tanımak değil ayrıca bu duygununun nedenini de açıklamaktır. Dolayısıyla bir sahnenin veya durumun yer aldığı resimleri kullanmak daha anlamlıdır. Bu sayede çocuktan hem gösterilen duyguyu ifade etmesi hem de nedeniyle ilgili bir çıkarımda bulunması istenebilir.

  Grup Çalışmaları: Akranlarla birlikte yapılan çalışmalar, selamlaşma vb. günlük senaryoları canlandırarak sosyal beceri pratiği yapma olanağı sağlar.  

  Video ve Yazılım: Teknoloji sayesinde mevcut yöntemlere ulaşım kolaylaşmakta ve bu yöntemler teknoloji meraklısı çocuklar için gittikçe daha cazibeli bir hâl almaktadır. Çocuklar, sabit resimler yerine hareketli görüntülere yer verdiği gibi sesli etkileşim olanağı da sunan kısa videolarla çalışabilirler. Videoların pek çok faydası bulunmaktadır. Vücut dili ve iletişim arasındaki ilişkinin öğretilmesinin yanı sıra, videolar çocukların belli senaryoları canlandırıp kendilerini kaydetmelerini ve daha sonra ebeveynleri ile oturup bu canlandırmaları değerlendirmelerini olası kılmaktadır.
  Sponsorlu Bağlantılar:

  Soru Ara?

  4.264.796 den fazla soru içinde arama yap.

  Cevap Yaz

  Bilgilendirme: 2022 yılı YKS, AÖF, AUZEF, ATA-AÖF, AÖL, LGS, AÖO, AÖIHL-MAÖL, YDS, TUS, MSÜ, ALES, KPSS, İSG, YKS, DGS, EUS, TYT, AYT, ADES, ADB, Amatör Denizcilik Eğitimi Sınav takvimleri belli olmuştur.
  Başarılı

  İşleminiz başarıyla kaydedilmiştir.

  Başarılı..
  Kopyalandı..