Nedir.Org
Soru Tara Cevapla Giriş


Sorunu Tarat
Kitaptan resmini çek hemen cevaplansın.
15550

Sabahları sirkeli su içmek

Sabahları sirkeli su içmek sorusunun cevabı nedir?

Bu soruya 1 cevap yazıldı. Cevap İçin Alta Doğru İlerleyin.
  Şikayet Et Bu soruya 0 yorum yazıldı.

  İşte Cevaplar


  fatoş

  • 2022-06-23 14:44:43

  Cevap :

  Sirkeli Su İçmek Ne İşe Yarar? Sirkeli Su İçmek Faydalı mı?

  Sirkenin ve sirkeli suyun kilo vermeye yardımcı olduğu, açlık hissini azalttığı gibi faydaları olduğu pek çok kişi gibi sizin de kulağınıza çalınmış olabilir. 

  Kan Şekeri Seviyesini Düşürmeye Yardımcı Olabilir

  Tip 2 diyabet; insülin direnci ya da vücudun insülin üretememesi nedeniyle kan şekeri seviyesinin yükselmesi durumudur.

  Diyabeti olan kişi kan şekeri seviyesini ideal seviyede tutabilmek için doktor kontrolünde beslenme düzenine dikkat etmeli, karbonhidrat içeren besinlerden çok tüketmemeli, fiziksel aktivite yapmalıdır.

  Yapılan araştırmalar ise sirkenin kan şekeri seviyesini düşürücü etkilere sahip olduğunu belirtir niteliktedir.

  Yemeklerden sonra içilen sirkenin, glikoz ve insülin seviyelerini düşürmede etkili olduğu araştırmalar sonrasında elde edilen bulgular arasındadır. 

  Ayrıca gerçekleştirilen küçük bir deney de 50 gr beyaz ekmek tükettikten sonra içilen sirkenin kan şekerini %31,4 oranında düşürdüğünü göstermiştir.

  Yapılan başka bir çalışma ise uyumadan önce içilen iki kaşık elma sirkesinin ertesi sabah ölçülen açlık şekerini %4 azalttığını belirtmektedir.

  Dolayısıyla gece yatarken sirkeli su içmek açlık şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir.

  Her ne kadar yapılan araştırmalar, sirkenin kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabileceğini gösterse de doktorunuzun önerisi olmadan böyle bir uygulamayı kesinlikle yapmamalı ya da ilaçlarınızın yerine sirkeli suyu koymamalısınız.

   

  Kilo Kontrolü Sağlayabilir

  “Sirkeli su içerek kilo verebilirsiniz. Yapılan çalışmalar, sirkenin faydaları arasında kilo kaybına yardımcı olmasının da yer alabileceğini göstermektedir.

  Örneğin yapılan bir araştırma, yüksek karbonhidrat içeren bir öğünle birlikte sirke tüketildiğinde deneye katılanların, günün geri kalanında, 200-275 kalori daha az aldıklarını belirtmektedir Bunun nedeni ise oluşan tokluk hissi olabilir.

  Açlık hissi oluşmasını geciktirmesi ve daha az kalori alımına yardımcı olmasının yanı sıra sirkenin kilo kaybına ve göbek yağının azalmasına da katkı sağlaması yapılan bir araştırma yardımıyla belirtilmiştir.

  12 hafta süren bu deneye göre; günde 15 ml elma sirkesi verilen grup deney sonunda 1,2 kg, günde 30 ml elma sirkesi verilen grup ise deney sonunda 1.7 kg vermiştir.

  Araştırmalardan yola çıkarak düzenli olarak sirkeli su tüketerek kilo kontrolü sağlayabileceğinizi, hatta kilo verebileceğinizi bile söylemek mümkün olabilir.

  Fakat bu noktada da diyetisyeninize ya da başka bir hastalığınız varsa hekiminize danışmayı unutmamalısınız.

   Sirkeli Suyun Olası Zararları Nelerdir?

  Çeşitli kaynaklardan duyduğunuz ya da okuduğunuz kısıtlı bilgilerle sirkeli su içmeye karar vermiş olabilirsiniz.

  Fakat bu noktada eğer bir ilaç kullanıyorsanız sirkenin ilacın içeriğindeki maddelerle etkileşime girme ve bunun sağlığınızı olumsuz etkileme ihtimali olduğunu unutmamalısınız.

  Ayrıca bir sağlık sorununuz varsa da sirke ya da sirkeli su tüketmek doğru olmayabilir. Dediğimiz gibi, bu konuda en doğru yönlendiriciniz hekiminiz olacaktır. 

  Sirkeye kokusunu ve tadını veren asetik asit nedeniyle pek çok insanın aklında

  Sirkeli su içmek mideye zarar verir mi?

  Evet, yapılan bir araştırma sirkenin mide için zararlı olabileceğini belirtmektedir. Bu araştırmada, kahvaltıdan önce 200 ml su ve kahvaltıdan önce 30 ml sirke tüketen iki grupta, tüketilen besinler aynı olsa bile, sirke içenlerin mide boşaltım hızının daha düşük olduğu bulunmuştur. 

  Diyabetik bireylerin katıldığı bu araştırmada geciken mide boşalmasının hipoglisemi (kan şekerinin 50 mg/dl altında olması), öğün sonrası bulantı, kusma, şişkinlik gibi sorunlara neden olabileceği belirtilmektedir.

  Sirke kandaki potasyum seviyesinin düşmesine de neden olabilir ve bu durum özellikle yüksek tansiyonu olanlar için oldukça tehlikeli olabilir.

  Bunun yanı sıra sirke tüketiminin diş erozyonuna da neden olabildiği araştırmalar sayesinde kanıtlanmış durumdadır.

   

   


  Soru Ara?

  4.264.796 den fazla soru içinde arama yap.

  Cevap Yaz

  Bilgilendirme: 2022 yılı YKS, AÖF, AUZEF, ATA-AÖF, AÖL, LGS, AÖO, AÖIHL-MAÖL, YDS, TUS, MSÜ, ALES, KPSS, İSG, YKS, DGS, EUS, TYT, AYT, ADES, ADB, Amatör Denizcilik Eğitimi Sınav takvimleri belli olmuştur.
  Başarılı

  İşleminiz başarıyla kaydedilmiştir.

  Başarılı..
  Kopyalandı..