Nedir.Org
Soru Tara Cevapla Giriş


Sorunu Tarat
Kitaptan resmini çek hemen cevaplansın.

Soğan süt yapar mı?

Bu soruya açıklama yazılmamış..

Bu soruya 1 cevap yazıldı. Cevap İçin Alta Doğru İlerleyin.
  Şikayet Et Bu soruya 0 yorum yazıldı.

  Sende Cevap YazArama Yap

  İşte Cevaplar


  Bilge kız

  • 2021-06-30 23:00:41

  Cevap : Soğan süt yapar mı sorusunun cevabı:

  Soğan, sarımsak, brokoli, kabak, karnabahar, acı baharatlar ve kuru baklagiller gibi lezzete sahip olan besinler, anne sütünün tadını değiştirebilir. Bu durum bazı bebeklerde huzursuzluk yaparken, bazılarında hiç fark etmeyebilir.

  Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Diyetisyen Gözde Şahin, annelere süt arttırıcı tavsiyelerde bulundu.

  1. Sütü arttıran en önemli besin sudur. Günde en az 2 litre su içilmelidir. Çünkü sütün önemli bir kısmı sudur.
  2. Her gün 1 adet yumurta yemeye özen gösterin.
  3. Doğumdan sonraki ilk 2-3 hafta; kalsiyumunun zengin kaynağı olan süt, yoğurt, ayran ve cacık size bu dönemde gaz yapabilir. Sütü az şekerli muhallebi, yoğurdu ise yayla çorbası olarak tüketebilirsiniz.
  4. Kalsiyumun zengin kaynağı olan süt, yoğurt ve peyniri gaz sıkıntıları geçtikten sonra her gün düzenli tüketin. Özellikle yatmadan önce içilen oda ısında 1 bardak süt gece boyunca süt salınımını arttırır.
  5. Doğumdan sonraki ilk 2-3 hafta; çiğ sebze ve meyve de gaz yapabilir. Sebzeleri salata yerine pişmiş olarak, meyveleri de kendi tadı ile yapılmış komposto şeklinde veya fırında pişirerek tüketebilirsiniz.
  6. Karnabahar, brokoli, lahana, pırasa, kereviz, enginar gibi sebzeler pişmiş olsalar dahi gaz yapıcı özelliklerini kaybetmezler. Bu nedenle ilk 2-3 hafta bu sebzeler harici sebzeleri tüketin. (Örn: Fasulye, pazı, ıspanak, börülce, semizotu, bamya)
  7. Gaz dönemi geçtikten sonra vitaminlerin zengin kaynağı olan taze sebze ve meyveleri her gün düzenli olarak tüketin. Özellikle yemeklerde bol koyu yeşil salatalar veya pişmiş sebze yemeği bulundurabilirsiniz. Yemeklerinize bol soğan ve sarımsak ilave edin.
  8. Kuru baklagil ve bulgur süt salınımını arttırır ancak aynı zamanda gaz da yapabilir. Eğer bebeğinizin gaz problemi yok ise haftada 3-4 gün kuru baklagil veya bulguru beslenmenizde bulundurmaya özen gösterin.
  9. Kuru hurma, kuru dut, kuru incir, kabak çekirdeği gibi besinlerin süt arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Beslenmenizde ara öğünlerde yer verebilirsiniz.
  10. Yemeklerinize kimyon ilave etmek hem farklı bir tat verir hem de süt salınımınızı arttırır.
  11. Rezene, ıhlamur gibi bitki çayları ile günlük sıvı tüketiminizi arttırabilirsiniz.
  12. Hazır meyve suları, gazoz ve kolalı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, ayran, bitki çayları, meyvenin kendi tadı ile yapılmış kompostoları içecek olarak tercih edin. Kilo kontrolü için çok fazla taze sıkılmış meyve suyu değil meyvenin kendisi tüketin.
  13. Yer elması ve kestanenin de süt arttırma özelliği vardır. Fazla miktarda tüketmemek kaydıyla haftada 2-3 gün yiyebilirsiniz.
  14. Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddeleri içeren yiyecekleri mümkün olduğu kadar seyrek yiyin.
  15. Kuru meyveler ve kuruyemişler yoğun enerjileri yanında, demir ve kalsiyum gibi minerallerden zengin olduğu için beslenmede aşırıya kaçmadan tüketin.
  16. Yemeklerde muhakkak iyotlu tuz kullanın, doğal besinlerde yeterli alınmayan iyot, ancak iyotlu tuzun kullanılması ile anne sütünden bebeğe geçer.
  17. Kahve, çay, yeşil çay, kola ve diğer kafeinli içeceklerde bulunan kafein süte geçeceğinden ve süt salınımını azaltabileceğinden aşırı alınımından kaçının.
  18. Sigara ve alkol kullanılmayın.
  Bir çok anne ve büyükler soğan ye sütün artar der banada söylediler kesin olmamakla birlikte ben de denedim ve sütümde gözle görülür bir artış yaşamadım en çok süt artışını su ve kuru hurma yaptı desem yeridir. Helva ve kabak tatlısınıda tükettim ama sonunda biraz kilo almanıza neden oluyor.

  Cevap Yaz Arama Yap

  Soru Sor
  Aradığın cevap bu değil mi sor hemen yanıtlayalım.

  Cevap Ara?

  7.194.347 den fazla soru içinde arama yap.

  Cevap Yaz

  Bilgilendirme: 2022 yılı YKS, AÖF, AUZEF, ATA-AÖF, AÖL, LGS, AÖO, AÖIHL-MAÖL, YDS, TUS, MSÜ, ALES, KPSS, İSG, YKS, DGS, EUS, TYT, AYT, ADES, ADB, Amatör Denizcilik Eğitimi Sınav takvimleri belli olmuştur.
  Son Cevaplar

  1. Eski dilde kısıtlama bulmaca
  2. Aşağıdaki düşünürler ile kavramlara dair eşleştirmelerden hangisi yanlıştır?
  3. Aşağıdakilerden hangisi iktidarın sembolik kaynaklarından biridir?
  4. Siyaseti açıklamaya yönelik olan aşağıdaki yaklaşımlardan hangisi, siyasette olanla değil de, olması gerekenle ilgilenmektedir?
  5. Siyaset bilimi, iktidarın toplumsal yaşamdaki işleyişi, paylaşımı ve dağılımı, bireylerin siyasal tercihlerinin belirlenmesinde toplumsallaşmanın rolü gibi konularda hangi bilim dalının araştırmalarından yararlanır?
  6. "Politika" adlı eserinde devleti ve devlet yönetimiyle ilgili süreçleri bir inceleme ve gözlem konusu olarak ele alan, zamanın siyasal sistemlerini karşılaştırmalı bir biçimde ortaya koyarak siyaset biliminin temellerini atan düşünür aşağıdakilerden hangisidir?
  7. " Kanunların Ruhu" adlı kitabında iklimin ve coğrafi özelliklerin yasalar ve siyasal davranışlar üzerinde ciddi anlamda etkisi bulunduğunu iddia eden düşünür aşağıdakilerden hangisidir?
  8. İktisadi zihniyetle dini inançlar arasında kurduğu ilişki ile Protestan ahlak anlayışının kapitalizmin doğuşunda oynadığı rolü ortaya koyan düşünür aşağıdakilerden hangisidir?
  9. Aşağıdakilerden hangisi 1948 yılında Paris'te UNESCO'nun düzenlediği çalışmada Siyaset Biliminin ilgilendiği temel konulardan biri olarak yer almamıştır?
  10. 1963'te Amerika'da gerçekleştirilen sıradan insanın otoriteye nasıl sorgusuzca itaat ettiğini ve bunun sonuçlarını ortaya koyan Milgram Araştırması sosyal bilimlerde kullanılan hangi tekniğin örneklerinden birisidir?

  Başarılı

  İşleminiz başarıyla kaydedilmiştir.