Nedir.Org
Soru Tara Cevapla Giriş


Sorunu Tarat
Kitaptan resmini çek hemen cevaplansın.
3240

Yaptırma veya yasak etme, emretme bulmaca

Bulmacada Yaptırma veya yasak etme, emretme sorusunun 7 harfli cevabı nedir?

Bu soruya 1 cevap yazıldı. Cevap İçin Alta Doğru İlerleyin.
  Şikayet Et Bu soruya 0 yorum yazıldı.

  İşte Cevaplar


  Zeus

  • 2022-08-03 13:22:16

  Cevap :
  Bulmacada 'Yaptırma veya yasak etme, emretme' nedir sorusunun cevabı:
  Kare ve çengel bulmacada sorulan 'Yaptırma veya yasak etme, emretme' sorusunun yanıtı 7 harflidir ve cevaba ise OTORİTE yazabilirsiniz.


  Diğer cevaplar:
  OTORİTE kelimesinin eş anlamlıları..
  1. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 7 harfli ise cevaba Velayet yazabilirsiniz.
  2. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 5 harfli ise cevaba Sulta yazabilirsiniz.
  3. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 5 harfli ise cevaba Yetke yazabilirsiniz.
  4. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 7 harfli ise cevaba Emretme yazabilirsiniz.
  5. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 8 harfli ise cevaba Yaptırma yazabilirsiniz.
  Sözlükte OTORİTE Nedir:
  Otorite yeterliliğine herkesi inandırarak bir kişinin kendine sağladığı itaat ve güven; hakimiyet ve emretme kudreti; yaptırım koyma ve kullanma gücüne denir.


  Otorite Çeşitleri
  Buna göre dört tip otorite vardır: 1. Geleneksel Otorite 2. Karizmatik Otorite 3. Demokratik Otorite 4. Dini Otorite

  1. Geleneksel Otorite
  Geleneklerin büyük saygı gördüğü, toplumsal düzenin ağır değiştiği toplumlarda ve kurumlarda görülür. Bu gibi ortamlarda iktidarin kaynağı; gelenekler ya da yerleşik inançlardir.

  2. Karizmatik Otorite
  Önderin olağanüstü gibi gorünen niteliklerinden doğar. İktidarin kaynağı, bizzat kişinin doğuştan sahip olduğuna inanilan özelliklerdir. Büyük bir kahraman ya da çok zor koşullar icinde toplumu çıkış yoluna sokabilmiş olan bir önderin iktidarının kökeninde karizmatik otorite bulunur. Çoğu zaman mantıkla araştırılmadan, onun olağanüstü niteliklere sahip olduğuna inanılır.

  3. Hukuksal (Demokratik) Otorite
  Ne geleneklerden, ne de olağanüstü kişisel niteliklerden kaynaklanır. Bu tür otorite söz konusu olduğunda, iktidarın kaynağını akıl ve kurallar oluşturur. Kişiler belli kurallara göre iktidara gelir, belirli sınırlar içinde yetkilerini kullanır ve belirli kurallara göre iktidardan uzaklaşırlar.

  4. Dini Otorite
  Dinin ve din adamları tarafından iktidara sahip olunması veya etki etmesi. Örneğin Osmanlı imparatorluğunda fetva makamı, siyasi otoriteyi de yönlendirebilen dini bir otoritedir.

  Bu dört otorite kaynağına, genelde meşru sayılmayan; kaba güce ve baskıya dayalı otorite de eklenebilir. Köklü siyasal rejim değişikliklerinin en azından başlangıç dönemlerinde, siyasal iktidarlarin ana kaynağını bu tür bir otorite oluşturur. Zamanla diğer otorite türleri devreye girer.
  Ülkemizde demokratik otorite egemenlik kurmaktadır.

  Daha detaylı bilgi almak isterseniz sizi buraya alalım:
  Bknz: OTORİTE
  İlgili bulmaca soruları:
  1. yaptırma yasak etme emretme bulmaca

  Kolay Bulmaca Cevabı Bulma Robotu

  Çocuklarda kaçar üzüm var?
  Soru Ara?

  4.264.796 den fazla soru içinde arama yap.

  Cevap Yaz

  Bilgilendirme: Bulmaca sözlüğümüzde Haberturk, Hürriyet, Sözcü ve Posta gazetesinin günlük kare ve çengel bulmacalarının cevapları ve Bulmacahane, CodyCross, Words Of Wonders Guru, WOW Guru gibi bulmaca oyunlarının cevapları yayınlanmaktadır. Ayrıca diğer gazete bulmaca cevapları, bulmaca kitabı, çapraz, karışık bulmaca cevaplarınıda sözlüğümüzde bulabilirsiniz. Bulmaca sözlüğümüzden arama yaparak bulmaca sorunuzdaki cevabı kolayca bulabilirsiniz. Eğer cevap henüz sitemize eklenmemiş ise soru sor butonuna tıklayarak hemen cevap verilmesini sağlayabilirsiniz.

  Yakın zamanda para ödüllü online bulmaca çözebileceğiniz bulmaca servisimiz yayına alınacaktır. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak en iyi bulmaca çözenler listelerimiz olacak.

  Sözlüğümüzde cevabını bulabileceğiniz bulmaca çeşitleri: CodyCross bulmaca soruları, çengel bulmaca, kare bulmaca, sudoku bulmaca, rakam bulmaca, kelime şifre bulmaca, altıgen çengel bulmaca, halka bulmaca, sözcük avı, yapboz bulmaca, labirent bulmaca, mozaik bulmaca, resimli kelime bulmaca, 7 farkı bulun, lekare bulmaca ve kim milyoner olmak ister soruları ve cevapları.

  Ayrıca bulmaca cevapları sözlüğümüzde aradığınız kelimenin eş anlamı, mecazen ve mecaz anlamları, eski dildeki karşılıkları, osmanlıca karşılıklarıi, zıt anlamlarını bulabilirsiniz.

  Unutmayın bulmaca çözmek zekanızı geliştirdiği gibi çağımızın en kötü hastalıklarından biri olan alzheimer içinde doktorlar tarafından en önerilen çözümlerden biridir. Şimdiden güzel, sağlıklı günler dileriz..

  Başarılı

  İşleminiz başarıyla kaydedilmiştir.

  Başarılı..
  Kopyalandı..