Nedir.Org
Soru Tara Cevapla Giriş


Cevap Ara?

14.756.348 den fazla soru içinde arama yap.

Sorunu Tarat
Kitaptan resmini çek hemen cevaplansın.

Yunan Mitolojisinde Akhilleus'un zayıf noktası neresiydi?

Yunan mitolojisinde akhilleusun zayıf noktası neresiydi sorusunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz?

Bu soruya 2 cevap yazıldı. Cevap İçin Alta Doğru İlerleyin.
  Şikayet Et Bu soruya 0 yorum yazıldı.

  İşte Cevaplar


  Zeus

  • 2024-05-15 15:03:49

  Cevap : Yunan mitolojisinde, Akhilleus'un zayıf noktası topuğu yani aşil tendonuydu. Bu bilgi, ünlü Yunan destanı olan Homeros'un İlyada'sında ve daha sonraki mitolojik eserlerde yer alır. Akhilleus, annesi Thetis tarafından Styx Nehri'nde ölümsüzlük elde etmek için daldırılırken topuğu hariç tüm vücudu ölümsüz hale getirilmişti. Dolayısıyla, topuğu insan olduğu ve ölümsüzlük elde edemediği için savunmasız kaldı. Bu nedenle, sonunda Paris'in Apollon tarafından kılavuzlanarak bu zayıf noktasına isabet ettirdiği bir okla öldürülmesi Akhilleus'un trajik kaderini oluşturur. Bu hikaye, "Akhilleus'un topuğu" ifadesiyle günlük dilde bir zayıf noktayı ifade etmek için kullanılmaktadır.


  Diğer Cevaplara Gözat
  Cevap Yaz Arama Yap

  Zeus

  • 2024-05-15 15:04:15

  Cevap :
  Yunan mitolojisinde Akhilleus'un tek zayıf noktası topuğuydu. Annesi Thetis, onu ölümsüzleştirmek için Styx Nehri'nin büyülü sularına batırmıştı. Fakat Akhilleus'u suya batırırken topuğundan tuttuğu için o bölge suya değmemiş ve ölümlü kalmıştır. Bu nedenle Akhilleus, sadece topuğundan vurulursa öleceğine dair bir inanış oluşmuştur.

  Bu efsaneden dolayı, günümüzde "Aşil topuğu" deyimi, birinin veya bir şeyin en zayıf noktası anlamında kullanılmaktadır.

  Cevap Yaz Arama Yap

  Cevap Yaz
  Başarılı

  İşleminiz başarıyla kaydedilmiştir.