Nedir.Org
Soru Tara Cevapla Giriş


Cevap Ara?

14.756.348 den fazla soru içinde arama yap.

Sorunu Tarat
Kitaptan resmini çek hemen cevaplansın.

 • AÖF
 • 3 gün önce
 • 2 Cevap

“Zihinsel yetersizliği olan birey; zihinsel işlevler bakımından ortalamanın iki standart sapma altında farklılık gösteren, buna bağlı olarak kavramsal, sosyal ve pratik uyum becerilerinde eksiklikleri ya da sınırlılıkları olan, bu özellikleri 18 yaşından önceki gelişim döneminde ortaya çıkan özel eğitim ile destek hizmetlerine ihtiyaç duyan birey” tanımı aşağıdakilerden hangisinin yaptığı tanımdır?

A-) AAMR’ın 1992 tanımı
B-) AAIDD’nin 1980 yılı tanımı
C-) DSM-V-TM (2005)’in tanımı
D-) 2006 yılı Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği’ndeki tanım
E-) 2916 sayılı Özel Eğitime Muhtaç Çocuklar Yasası’ndaki tanım
Üniversite +

Bu soruya 2 cevap yazıldı. Cevap İçin Alta Doğru İlerleyin.
  Şikayet Et Bu soruya 0 yorum yazıldı.

  İşte Cevaplar


  Zeus

  • 2024-06-11 16:15:09

  Cevap : “Zihinsel yetersizliği olan birey; zihinsel işlevler bakımından ortalamanın iki standart sapma altında farklılık gösteren, buna bağlı olarak kavramsal, sosyal ve pratik uyum becerilerinde eksiklikleri ya da sınırlılıkları olan, bu özellikleri 18 yaşından önceki gelişim döneminde ortaya çıkan özel eğitim ile destek hizmetlerine ihtiyaç duyan birey” tanımı aşağıdakilerden hangisinin yaptığı tanımdır?
  A-) AAMR’ın 1992 tanımı
  B-) AAIDD’nin 1980 yılı tanımı
  C-) DSM-V-TM (2005)’in tanımı
  D-) 2006 yılı Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği’ndeki tanım
  E-) 2916 sayılı Özel Eğitime Muhtaç Çocuklar Yasası’ndaki tanım

  AÇIKLAMA: Bu tanım, zihinsel yetersizliği olan bireylerin özel eğitim ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyduğunu belirten bir tanımdır ve belirtilen tanımlar arasından "2006 yılı Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği’ndeki tanım" ile uyumludur. Bu yönetmelikte, zihinsel yetersizlik, zihinsel işlevlerde ortalamanın iki standart sapma altında olma durumu ve buna bağlı olarak kavramsal, sosyal ve pratik uyum becerilerinde eksiklikler veya sınırlılıklarla tanımlanmaktadır.

  Doğru cevap:

  D-) 2006 yılı Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği’ndeki tanım


  Diğer Cevaplara Gözat
  Cevap Yaz Arama Yap

  Zeus

  • 2024-06-11 16:15:39

  Cevap :

  Verilen tanım, D-) 2006 yılı Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği'ndeki tanıma en yakın şekilde uymaktadır.

  Diğer seçeneklerin tanımları ile verilen tanım arasındaki farklar şunlardır:

  A-) AAMR’ın 1992 tanımı: Bu tanım, zihinsel yetersizliği "zeka puanı 70'in altında olması" ve "günlük yaşam becerilerinde yetersizlik" olarak tanımlar. Verilen tanımda ise zeka puanı yerine "zihinsel işlevler bakımından ortalamanın iki standart sapma altında farklılık gösterme" ifadesi kullanılmıştır.

  B-) AAIDD’nin 1980 yılı tanımı: Bu tanım, zihinsel yetersizliği "zeka puanı 75'in altında olması" ve "günlük yaşam becerilerinde yetersizlik" olarak tanımlar. Verilen tanımda ise zeka puanı yerine "zihinsel işlevler bakımından ortalamanın iki standart sapma altında farklılık gösterme" ifadesi kullanılmıştır.

  C-) DSM-V-TM (2005)’in tanımı: Bu tanım, zihinsel yetersizliği "zeka puanı 70'in altında olması" ve "bilişsel, iletişim, sosyal ve günlük yaşam becerilerinde yetersizlik" olarak tanımlar. Verilen tanımda ise zeka puanı yerine "zihinsel işlevler bakımından ortalamanın iki standart sapma altında farklılık gösterme" ifadesi kullanılmıştır ve "bilişsel" yerine "kavramsal" ifadesi kullanılmıştır.

  E-) 2916 sayılı Özel Eğitime Muhtaç Çocuklar Yasası'ndaki tanım: Bu tanım, zihinsel yetersizliği "zeka puanı 70'in altında olması" ve "günlük yaşam becerilerinde yetersizlik" olarak tanımlar. Verilen tanımda ise zeka puanı yerine "zihinsel işlevler bakımından ortalamanın iki standart sapma altında farklılık gösterme" ifadesi kullanılmıştır.

  Görüldüğü gibi, verilen tanımda zihinsel işlevler, kavramsal, sosyal ve pratik uyum becerileri, 18 yaşından önce ortaya çıkma ve özel eğitim ihtiyacı gibi unsurlar yer almaktadır. Bu unsurlar, 2006 yılı Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği'ndeki tanımda da yer almaktadır.

  Dolayısıyla, verilen tanımın en yakın eşleşmesi D-) 2006 yılı Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği'ndeki tanımdır.

  Not: Bu bilgiler genel bilgi verme amaçlıdır. Herhangi bir yasal veya resmi işlem yapmadan önce ilgili mevzuatı incelemeniz ve/veya bir uzmana danışmanız önemlidir.

  Cevap Yaz Arama Yap

  Cevap Yaz

  Son Cevaplar
  1. E devletten çocuğumun sınıf şubesi öğrenme
  2. E devletten sınıf şubesi öğrenme nasıl yapılır
  3. müzikte yarı yavaş bir biçimde çalınmak bulmaca
  4. C . H. Cooley , grupları sınıflandırmada karşılıklı ilişki ve iletişimden yola çıkmıştır . Il - Tönnies grubun üyeleri arasındaki ilişkilerden yola çıkarak bir siniflama yapmaktadır . - lll Toplumsal grupları siniflandırma çabalarının en kapsamlısı G. Gurvitch'e aittir . IV - Cemiyet olarak isimlendirilen topluluklar gönüllü ve bilinçli uye alunan grupları - ifade etmektedir . Toplumsal grupların sınıflandırılması ile ilgili bilgiler düşünüldüğünde yukarıdaki cümlelerden . hangisi veya hangileri doğrudur ? a ) II ve IV . b ) l. ll. III ve IV c ) I ve Ill d ) Ill ve IV e ) I ve IV
  5. vajina yanması nasıl geçer doğal yöntemler
  6. Emekli sandığı emekli maaş hesaplama
  7. Onur belgesi e okulda gözükür mü
  8. Dinin sosyolojik algılanışıyla dinl algılanışı arasında yaşanan zıtlaşmayı ifade eden " Din konusunda alabileceğimiz ikl aşıkár pozisyon vardır . Ya inanırsınız ya da inanmazsınız . Bu durumun da doğal iki sonucu olacaktır . Ya sosyolojiyle ilgili her şey aşkın bir hakikat tarafından aşkınlaştırılır : ya da bütün bunlar gerçekte var olmayan şeylerle ilgili mantıksız hurafeler olarak görülür . " Anlatısının ara formu olarak yaşanan din için hangisi söylenebilir ?a) Dinler aşkındır . b)Dinlerin bazı ozellikleri aşkınken bazı kısmı sosyal inşadır . c)Dinlerin tamamı insan kaynaklıdır .d) Dini hayatı oluşturan gerçekliğin tamamı llahidir .e) Dinler sosyal inşadır .
  9. RoK oyununda 100 Cevher ile satın alınabilen altın tuğlalı bir yol bulunmaktadır. Bu yolun adı nedir?
  10. "Öğrencilerin sınav kâğıtlarını okuyorum. Çoğunda bir yığın bilgi var, fakat konu ile ilgisi yok ve karma karışık. Kompozisyon işte bunların zıddıdır.


  Başarılı

  İşleminiz başarıyla kaydedilmiştir.